Yageo 9T04021A2550CAHF3
9T04021A2550CAHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A2550CAHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A2550CAHF3.pdf
Availability of 9T04021A2550CAHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A2550CAHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A2550CAHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A2550CAHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A2550CAHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A2550CAHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A2550CAHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A2550CAHF3
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5.1A 8-SO datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION SGL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf