Yageo 9T04021A3001FBHF3
9T04021A3001FBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A3001FBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A3001FBHF3.pdf
Availability of 9T04021A3001FBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A3001FBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A3001FBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A3001FBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A3001FBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A3001FBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A3001FBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A3001FBHF3
IC REG LDO ADJ 5A TO3-2 datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
RES MO 2W 3.16K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A TOP PLUNGER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 30M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf