Yageo 9T04021A73R2FBHF3
9T04021A73R2FBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A73R2FBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A73R2FBHF3.pdf
Availability of 9T04021A73R2FBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A73R2FBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A73R2FBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A73R2FBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A73R2FBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A73R2FBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A73R2FBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A73R2FBHF3
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DIFFRNC ADJ 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 0402 R/A SMD datasheet.pdf
FERR ROUND CABLE SNAP 27.0MM BLK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 6A 125V datasheet.pdf