Yageo 9T04021A9760CAHF3
9T04021A9760CAHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A9760CAHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A9760CAHF3.pdf
Availability of 9T04021A9760CAHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A9760CAHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A9760CAHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A9760CAHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A9760CAHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A9760CAHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A9760CAHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A9760CAHF3
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ DL 28TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
SLIM 1MIC PIN PLNGRSLDST .98N 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
D4GL-4BFG-A-NPT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf