Yageo 9T06031A1021FBHFT
9T06031A1021FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1021FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1021FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1021FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1021FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1021FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1021FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1021FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1021FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1021FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1021FBHFT
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
TERM FORK HT SHR 22-18AWG #6 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 80A DO15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MASONRY BIT KIT SDS PLUS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 88POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A U8FL datasheet.pdf