Yageo 9T06031A1401FBHFT
9T06031A1401FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1401FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1401FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1401FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1401FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1401FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1401FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1401FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1401FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1401FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1401FBHFT
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
TESTER CABLE MULTI-NETWORK datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW DIP TRI-STATE 4 POS UNSEALD datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A 3-DFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 16.89MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf