Yageo 9T06031A16R0DBHFT
9T06031A16R0DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A16R0DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A16R0DBHFT.pdf
Availability of 9T06031A16R0DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A16R0DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A16R0DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A16R0DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A16R0DBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A16R0DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A16R0DBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A16R0DBHFT
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 900V 75A 400W TO268 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LED LM561B COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X5R 47レF 6.3V datasheet.pdf