Yageo 9T06031A1742CBHFT
9T06031A1742CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1742CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1742CBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1742CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1742CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1742CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1742CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1742CBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1742CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1742CBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1742CBHFT
IDC CABLE - MKC20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN QD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR GS2993 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf