Yageo 9T06031A1820FBHFT
9T06031A1820FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1820FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1820FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1820FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1820FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1820FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1820FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1820FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1820FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1820FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1820FBHFT
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 10K/5.0% 1/8 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL UNPAINTED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf