Yageo 9T06031A1960CAHFT
9T06031A1960CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1960CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1960CAHFT.pdf
Availability of 9T06031A1960CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1960CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1960CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1960CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1960CAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1960CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1960CAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1960CAHFT
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 600VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 200 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf