Yageo 9T06031A2610DAHFT
9T06031A2610DAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A2610DAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A2610DAHFT.pdf
Availability of 9T06031A2610DAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A2610DAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A2610DAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A2610DAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A2610DAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A2610DAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A2610DAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A2610DAHFT
CABLE TIE 50LB NAT 11.5X.19" datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA DP-NC 8-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 720NH 15.5A 5.5 MOHM datasheet.pdf
RES 866 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf