Yageo 9T06031A3011BAHFT
9T06031A3011BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A3011BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A3011BAHFT.pdf
Availability of 9T06031A3011BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A3011BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A3011BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A3011BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A3011BAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A3011BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A3011BAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A3011BAHFT
CAP FILM 0.033UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf