Yageo 9T06031A36R5DBHFT
9T06031A36R5DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A36R5DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A36R5DBHFT.pdf
Availability of 9T06031A36R5DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A36R5DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A36R5DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A36R5DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A36R5DBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A36R5DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A36R5DBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A36R5DBHFT
HEATSINK TO-220 PWR CLR 1.45"10W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER-SR VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE STD REC 300A DO-9 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf