Sullins Connector Solutions ECC43DKEI-S189
ECC43DKEI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC43DKEI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .100"
Datasheet Download
ECC43DKEI-S189.pdf
Availability of ECC43DKEI-S189
QUANTITY
ECC43DKEI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC43DKEI-S189
Internal Part NumberEIS-ECC43DKEI-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC43DKEI-S189
Related LinksECC43DK, ECC43DKEI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC43DKEI-S189 Details Description
Related parts for ECC43DKEI-S189
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL6293-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X2MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf