Yageo 9T06031A4022FBHFT
9T06031A4022FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A4022FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A4022FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A4022FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A4022FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A4022FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A4022FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A4022FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A4022FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A4022FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A4022FBHFT
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC RX AM/FM/WB RADIO 20UQFN datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW W-CDMA BAND II TX SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 72.3 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf