Yageo 9T06031A4992CBHFT
9T06031A4992CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A4992CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A4992CBHFT.pdf
Availability of 9T06031A4992CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A4992CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A4992CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A4992CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A4992CBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A4992CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A4992CBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A4992CBHFT
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN 40POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf