Yageo 9T06031A5101BAHFT
9T06031A5101BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A5101BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A5101BAHFT.pdf
Availability of 9T06031A5101BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A5101BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A5101BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A5101BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A5101BAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A5101BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A5101BAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A5101BAHFT
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 50POS R/A GO datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf