Yageo 9T06031A51R1DAHFT
9T06031A51R1DAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A51R1DAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A51R1DAHFT.pdf
Availability of 9T06031A51R1DAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A51R1DAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A51R1DAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A51R1DAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A51R1DAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A51R1DAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A51R1DAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A51R1DAHFT
CONN IDT FEMALE .200 18-20AWG datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25A DC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf