Yageo RT0805BRE0716K5L
RT0805BRE0716K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0716K5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0716K5L.pdf
Availability of RT0805BRE0716K5L
QUANTITY
RT0805BRE0716K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0716K5L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0716K5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0716K5L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0716K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0716K5L Details Description
Related parts for RT0805BRE0716K5L
IC POT DGTL 10K 128POS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LED ASSY 3MM VERT GRN DIFF datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 270V 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ANVIL 18-10 CLOSED END SPLICE` datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 120 CLBs, 4000 Gates, 83MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf