Sullins Connector Solutions GMM28DSES-S243
GMM28DSES-S243 picture photo
Mfg. Part Number
GMM28DSES-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET
Datasheet Download
GMM28DSES-S243.pdf
Availability of GMM28DSES-S243
QUANTITY
GMM28DSES-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM28DSES-S243
Internal Part NumberEIS-GMM28DSES-S243
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM28DSES-S243
Related LinksGMM28DS, GMM28DSES-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM28DSES-S243 Details Description
Related parts for GMM28DSES-S243
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.6A 22 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STACKER datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.11"L X 3.93"W datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.41K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 375MM datasheet.pdf