Yageo 9T06031A5602BAHFT
9T06031A5602BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A5602BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A5602BAHFT.pdf
Availability of 9T06031A5602BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A5602BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A5602BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A5602BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A5602BAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A5602BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A5602BAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A5602BAHFT
VARISTOR 423V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SOLENOID OPEN 3/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf