Yageo 9T08052A1601BAHFT
9T08052A1601BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A1601BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A1601BAHFT.pdf
Availability of 9T08052A1601BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A1601BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A1601BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A1601BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A1601BAHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A1601BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A1601BAHFT Details Description
Related parts for 9T08052A1601BAHFT
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A SMB datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT W/.3M CORDSET datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 528POS SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 347 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
WF STATIV EXTRACTION ARM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf