Yageo 9T08052A1603FBHFT
9T08052A1603FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A1603FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A1603FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A1603FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A1603FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A1603FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A1603FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A1603FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A1603FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A1603FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A1603FBHFT
RES SMD 71.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.93V VTH SC70 datasheet.pdf
OSC XO 164.355469MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC 2-WIRE FG MODEL GAUGE LO BATT datasheet.pdf
BOARD W/DISPLAY & LED 2GRN/4YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6LINE ESD 12DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
CONN 3.81 FPH-8 B100 GN datasheet.pdf
BOARD COMM SERIAL RS232 CLICK datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf