Vishay Thin Film PHP00603E5901BST1
PHP00603E5901BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5901BST1
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5901BST1.pdf
Availability of PHP00603E5901BST1
QUANTITY
PHP00603E5901BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5901BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5901BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5901BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5901BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5901BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E5901BST1
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 6.3V 10% 0603 datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf