AVX Corporation 1808HC152MAT1A
1808HC152MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC152MAT1A
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC152MAT1A.pdf
Availability of 1808HC152MAT1A
QUANTITY
1808HC152MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC152MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808HC152MAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC152MAT1A
Related Links1808HC1, 1808HC152MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC152MAT1A Details Description
Related parts for 1808HC152MAT1A
DIODE SCHOTTKY 50V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 64POS R/A DL PIN 2.54MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 3A TO220-F2 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 6KV S3N RADIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 140MA 1.05 OHM datasheet.pdf