Yageo 9T08052A1961DAHFT
9T08052A1961DAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A1961DAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A1961DAHFT.pdf
Availability of 9T08052A1961DAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A1961DAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A1961DAHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A1961DAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A1961DAHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A1961DAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A1961DAHFT Details Description
Related parts for 9T08052A1961DAHFT
IC RECEIVER/DATA MOD 14-SOIC datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
20+20 DIL SMT PLUG 4MM HIGH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS + PWR SMD datasheet.pdf