Yageo 9T08052A2372FBHFT
9T08052A2372FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2372FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2372FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A2372FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A2372FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2372FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2372FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2372FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2372FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2372FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2372FBHFT
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 128POS TYPE C datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf