Yageo 9T08052A2430DBHFT
9T08052A2430DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2430DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2430DBHFT.pdf
Availability of 9T08052A2430DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A2430DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2430DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2430DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2430DBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2430DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2430DBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2430DBHFT
IC QUAD COMP P-P NANOPWR 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 271K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG COMPONNT 12A 320V 14POS GRN datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf