Yageo 9T08052A42R2FBHFT
9T08052A42R2FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A42R2FBHFT
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A42R2FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A42R2FBHFT
QUANTITY
9T08052A42R2FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A42R2FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A42R2FBHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A42R2FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A42R2FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A42R2FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A42R2FBHFT
IC MPU I960 10MHZ 84PLCC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf