Yageo 9T08052A7502CAHFT
9T08052A7502CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A7502CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A7502CAHFT.pdf
Availability of 9T08052A7502CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A7502CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A7502CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A7502CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A7502CAHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A7502CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A7502CAHFT Details Description
Related parts for 9T08052A7502CAHFT
CONN PLUG RECEPT STRAIGHT NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X8L 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
D4SL-N3SFG-N datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf