Bourns Inc. SDR0604-270YL
SDR0604-270YL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-270YL
Brief Description
FIXED IND 27UH 1A 220 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0604-270YL.pdf
Availability of SDR0604-270YL
QUANTITY
SDR0604-270YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-270YL
Internal Part NumberEIS-SDR0604-270YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0604 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±15%
Current Rating1A
Current - Saturation1.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-270YL
Related LinksSDR060, SDR0604-270YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-270YL Details Description
Related parts for SDR0604-270YL
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL HOT SWAP 32-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC 1.5KE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf