Yageo 9T08052A7871DBHFT
9T08052A7871DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A7871DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A7871DBHFT.pdf
Availability of 9T08052A7871DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A7871DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A7871DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A7871DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A7871DBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A7871DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A7871DBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A7871DBHFT
AC/DC CONVERTER 13.8V 276W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
LCD MOD W/CABLE/CONN FOR MB203A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SAC-4P-MR/10 0-28R SCO RAIL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf