Yageo 9T12062A1621FBHFT
9T12062A1621FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1621FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1621FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1621FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1621FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1621FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1621FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1621FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1621FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1621FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1621FBHFT
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
28W75 W/50 10-4SO 29W75 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf