Yageo 9T12062A2490FBHFT
9T12062A2490FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2490FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2490FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A2490FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A2490FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2490FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2490FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2490FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2490FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2490FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2490FBHFT
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 110POS .050" datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 50G ADHESIVE MT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT HINGED datasheet.pdf
SMT ROUND WIRE COIL INDUCTOR datasheet.pdf
FP2 POS MULTI-FUNC MANUAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 20MA 27 OHM SMD datasheet.pdf