Yageo 9T12062A2491FBHFT
9T12062A2491FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2491FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2491FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A2491FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A2491FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2491FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2491FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2491FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2491FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2491FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2491FBHFT
RES CHAS MNT 2.5K OHM 10% 20W datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 150 AMP MODULE TIN datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5.0V 3-USP datasheet.pdf