Yageo 9T12062A2551FBHFT
9T12062A2551FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2551FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2551FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A2551FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A2551FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2551FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2551FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2551FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2551FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2551FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2551FBHFT
SENSOR TILT 25-60DEG 100MA TH datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FIBER RECEPT HOUSING SIMPLX datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.82A 2W THT datasheet.pdf