Yageo 9T12062A3600CBHFT
9T12062A3600CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A3600CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A3600CBHFT.pdf
Availability of 9T12062A3600CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A3600CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A3600CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A3600CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A3600CBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A3600CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A3600CBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A3600CBHFT
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 240MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
WIRELESS PANEL MNT MONITOR datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
120V, 60HZ AC ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf