Yageo 9T12062A3653BBHFT
9T12062A3653BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A3653BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A3653BBHFT.pdf
Availability of 9T12062A3653BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A3653BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A3653BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A3653BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A3653BBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A3653BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A3653BBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A3653BBHFT
ADC 12BIT 8CH 200-500KSPS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf