Yageo 9T12062A43R2DBHFT
9T12062A43R2DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A43R2DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A43R2DBHFT.pdf
Availability of 9T12062A43R2DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A43R2DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A43R2DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A43R2DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A43R2DBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A43R2DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A43R2DBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A43R2DBHFT
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-QFN datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 120 MOHM datasheet.pdf