Yageo 9T12062A4990CAHFT
9T12062A4990CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A4990CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A4990CAHFT.pdf
Availability of 9T12062A4990CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A4990CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A4990CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A4990CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A4990CAHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A4990CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A4990CAHFT Details Description
Related parts for 9T12062A4990CAHFT
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
7.62MM X 7.62MM 1=25/PK datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf