Yageo 9T12062A5490FBHFT
9T12062A5490FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A5490FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A5490FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A5490FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A5490FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A5490FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A5490FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A5490FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A5490FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A5490FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A5490FBHFT
RES 10M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE STD 26MA 5VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
MIN D FE 25 P CRIMP CONNECTOR MO datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf