Yageo 9T12062A7503FBHFT
9T12062A7503FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A7503FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A7503FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A7503FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A7503FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A7503FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A7503FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)