Amphenol RF A-1PA-137-050G2
A-1PA-137-050G2 picture photo
Mfg. Part Number
A-1PA-137-050G2
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
R/A PLUG JUMPER 1.37MM, 050MM LE
Datasheet Download
A-1PA-137-050G2.pdf
Availability of A-1PA-137-050G2
QUANTITY
A-1PA-137-050G2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-1PA-137-050G2
Internal Part NumberEIS-A-1PA-137-050G2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
SeriesAMC
GenderFemale to Female
StyleUMCC to UMCC
1st ConnectorUltra Miniature Coaxial Plug Female Socket, Right Angle
2nd ConnectorUltra Miniature Coaxial Plug Female Socket, Right Angle
Length1.97" (50mm)
Cable Type1.37mm OD Coaxial Cable
Impedance50 Ohm
Frequency - Max6GHz
ColorGray
FeaturesShielded
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-1PA-137-050G2
Related LinksA-1PA-1, A-1PA-137-050G2 Datasheet, Amphenol RF Distributor
A-1PA-137-050G2 Details Description
Related parts for A-1PA-137-050G2
FUSE 6-1/4A 250V T-LAG FNM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 3.50/16/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf