ASSMANN WSW Components A-2004-0-1-LP/S-R
A-2004-0-1-LP/S-R picture photo
Mfg. Part Number
A-2004-0-1-LP/S-R
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED
Datasheet Download
A-2004-0-1-LP/S-R.pdf
Availability of A-2004-0-1-LP/S-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A-2004-0-1-LP/S-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-2004-0-1-LP/S-R
Internal Part NumberEIS-A-2004-0-1-LP/S-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series-
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock, Panel Stops
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-2004-0-1-LP/S-R
Related LinksA-2004-0, A-2004-0-1-LP/S-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-2004-0-1-LP/S-R Details Description
Related parts for A-2004-0-1-LP/S-R
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TS488 datasheet.pdf
CROSS CONN BRIDGE TERM BLK 4POS datasheet.pdf
AMP MCP1.2 (LOCKING-LANCE),ASSY datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K BYTE-PROG 32LQFP datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf