ASSMANN WSW Components A-20042-LP/SMT-A
A-20042-LP/SMT-A picture photo
Mfg. Part Number
A-20042-LP/SMT-A
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD
Datasheet Download
A-20042-LP/SMT-A.pdf
Availability of A-20042-LP/SMT-A
QUANTITY
A-20042-LP/SMT-A Order Process
Ship out your order
Specifications of A-20042-LP/SMT-A
Internal Part NumberEIS-A-20042-LP/SMT-A
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Ratings-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-20042-LP/SMT-A
Related LinksA-20042-, A-20042-LP/SMT-A Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-20042-LP/SMT-A Details Description
Related parts for A-20042-LP/SMT-A
EMITTER IR 880NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS STR WASH 5V datasheet.pdf
CONN LATCH FOR 40POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf