Omron Automation & Safety A-20GQ-B7-K
A-20GQ-B7-K picture photo
Mfg. Part Number
A-20GQ-B7-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW 20A PANEL MOUNT PLUNGER 125V
Datasheet Download
A-20GQ-B7-K.pdf
Availability of A-20GQ-B7-K
QUANTITY
A-20GQ-B7-K Order Process
Ship out your order
Specifications of A-20GQ-B7-K
Internal Part NumberEIS-A-20GQ-B7-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating20A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeOvertravel Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP00
Features-
Operating Force, Torque400 ~ 625gf
Release Force285gf
Pretravel0.051" (1.3mm)
Differential Travel0.008" (0.2mm)
Overtravel0.219" (5.6mm)
Operating Position0.859" (21.8mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-20GQ-B7-K
Related LinksA-20G, A-20GQ-B7-K Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A-20GQ-B7-K Details Description
Related parts for A-20GQ-B7-K
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-323 TR datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 25POS datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
ENCODER 12MM W/SWITCH datasheet.pdf
COUPLER 3DB 180DEG 1.3-2.6GHZ datasheet.pdf
IC MCU 48KB LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf