Omron Automation & Safety A-20GQ-B7-K
A-20GQ-B7-K picture photo
Mfg. Part Number
A-20GQ-B7-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW 20A PANEL MOUNT PLUNGER 125V
Datasheet Download
A-20GQ-B7-K.pdf
Availability of A-20GQ-B7-K
QUANTITY
A-20GQ-B7-K Order Process
Ship out your order
Specifications of A-20GQ-B7-K
Internal Part NumberEIS-A-20GQ-B7-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating20A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeOvertravel Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP00
Features-
Operating Force, Torque400 ~ 625gf
Release Force285gf
Pretravel0.051" (1.3mm)
Differential Travel0.008" (0.2mm)
Overtravel0.219" (5.6mm)
Operating Position0.859" (21.8mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-20GQ-B7-K
Related LinksA-20G, A-20GQ-B7-K Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A-20GQ-B7-K Details Description
Related parts for A-20GQ-B7-K
OSC VCXO 184.32MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 765MA 140 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf