Sullins Connector Solutions ACC35DTAN-S189
ACC35DTAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ACC35DTAN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100"
Datasheet Download
ACC35DTAN-S189.pdf
Availability of ACC35DTAN-S189
QUANTITY
ACC35DTAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC35DTAN-S189
Internal Part NumberEIS-ACC35DTAN-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC35DTAN-S189
Related LinksACC35DT, ACC35DTAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC35DTAN-S189 Details Description
Related parts for ACC35DTAN-S189
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
SOLDERING IRON DIRECT PLUG 30W datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
TRANS ANALOG MODE SMART DAA SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf