ASSMANN WSW Components A-DS-37-A/KG-T4S
A-DS-37-A/KG-T4S picture photo
Mfg. Part Number
A-DS-37-A/KG-T4S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
A-DS-37-A/KG-T4S.pdf
Availability of A-DS-37-A/KG-T4S
QUANTITY
A-DS-37-A/KG-T4S Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DS-37-A/KG-T4S
Internal Part NumberEIS-A-DS-37-A/KG-T4S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DS-37-A/KG-T4S
Related LinksA-DS-37-, A-DS-37-A/KG-T4S Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DS-37-A/KG-T4S Details Description
Related parts for A-DS-37-A/KG-T4S
IC AC RMS TO DC CONV 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES TEMP SENS 18 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf