ASSMANN WSW Components A-DS-50-PP/Z
A-DS-50-PP/Z picture photo
Mfg. Part Number
A-DS-50-PP/Z
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
A-DS-50-PP/Z.pdf
Availability of A-DS-50-PP/Z
QUANTITY
A-DS-50-PP/Z Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DS-50-PP/Z
Internal Part NumberEIS-A-DS-50-PP/Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A